Czym jest dom energooszczędny?

Domy energooszczędne | Czym jest dom energooszczędny

ekologiczne domy

Jeśli przeglądając katalogi firm oferujących projekty domów wciąż natrafiasz na słowa takie jak energooszczędny, nieskoenergetyczny i pasywny, nie ignoruj tych określeń. Nie są to puste hasła reklamowe, mające podkreślić przyjazne dla środowiska technologie budowy domu, lecz jasno określone klasy energooszczędności budynków, które nie tylko oznaczają wpływ domu na środowisko, czy wysokość przyszłych kosztów zużycia energii, ale określają również wartość rynkową domu za kilkanaście lat.

Normy rocznego zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, określane wskaźnikiem EP zostały wprowadzone w życie w 2010 roku. Wymogi te wprowadzane będą stopniowo by ułatwić dostosowanie się do nich wszystkim uczestnikom rynku budowlanego. Od 1 stycznia 2017 roku w Polsce obowiązują normy wprowadzone wraz z drugim z trzech etapów zmian wytycznych technicznych, który zakończy się kolejnym zaostrzeniem norm w roku 2021.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów domem energooszczędnym możemy nazwać wyłącznie budynek, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, nie mogą przekroczyć 95 kWh/m² rocznie.

By osiągnąć taki efekt taki dom powinien zużywać jak najmniej energii podczas codziennej eksploatację – oświetlenia, pracy urządzeń RTV i AGD, wykorzystywać jak największy procent energii odnawialnej, pozyskiwanej z energii słonecznej, wiatrowej, gruntowej, biomasy oraz odznaczać się jak najmniejszą emisją tlenku węgla. A więc jeśli decydujemy się na budowę domu energooszczędnego upewnijmy się, czy w projekcie posiada on: dobrą izolację przegród zewnętrznych w tym stolarki okiennej i drzwiowej, zredukowane mostki termiczne, wysokosprawny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wysokosprawną instalację grzewczą. Warto też zainwestować od razu w dom, który swoimi parametrami będzie od razu spełniał normy po 2021 roku (w przedziale 30-70 kWh/m² rocznie), dzięki czemu jego wartość rynkowa nie spadnie.