Dom energooszczędny czy pasywny – czym się różnią?

Czym różni się dom energooszczędny od domu pasywnego?

dom energooszczędny

Coraz większą popularnością cieszą się budynki o niskich potrzebach energetycznych. Warto zatem przyjrzeć się różnicom między domem pasywnym a energooszczędnym.

Domy energooszczędne

Do ogrzania domu energooszczędnego potrzeba jedynie 70 kWh/(m2*rok), a zużycie energii zawartej w paliwie i dostarczonej u źródła (tzw. energii pierwotnej) w domu energooszczędnym wynosi około 250 kWh/(m2*rok).

Są to domy zaprojektowane w taki sposób, by straty pozyskanej energii były jak najmniejsze. Dlatego bryły domów energooszczędnych charakteryzują się jak najmniejszą ilością uskoków i załamań. Aby zapewnić budynkom jak najlepszą termoizolację, ściany zewnętrzne, podłogi i stropy powinny odpowiednio chronić wnętrza przed utratą ciepła. Przy tak dobrej termoizolacji niezbędna jest instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która zapewni dobrą jakość powietrza, jego właściwą wentylację i wymianę. Dom energooszczędny może być wyposażony w tradycyjny piec lub nowoczesny system grzewczy. Domy energooszczędne nie tylko oszczędzają energię, ale także aktywnie ją pozyskują z takich naturalnych źródeł jak woda, słońce czy ziemia. Systemy wspomagające energooszczędność to m.in. panele solarne, ogniwa fotowoltaiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Domy pasywne

Do ogrzania domu pasywnego potrzeba jedynie 15 kWh/(m2*rok). Łączne zużycie energii pierwotnej potrzebnej na ogrzewanie pomieszczeń oraz na działanie sprzętów domowego użytku wynosi około 120  kWh/(m2*rok).

Funkcjonują bez aktywnego systemu ogrzewania czy klimatyzacji – dom ogrzewa się i schładza sam. Projekt domu pasywnego zakłada maksymalną szczelność, wręcz hermetyczność. Zgodnie z wymogami przez szczeliny domu pasywnego nie powinna przepływać większa ilość powietrza niż wynosząca 60% jego kubatury. Dlatego w domu pasywnym nie można zainstalować okien dachowych oraz kominka (z wyjątkiem kominka o specjalnej konstrukcji i mocy 3 kW). Przegrody wewnętrzne w domu pasywnym winny charakteryzować się dużymi możliwościami akumulacji ciepła. Dzięki temu ciepło pozyskiwane z energii słonecznej, które nie zostanie natychmiast wykorzystane, będzie mogło być akumulowane w masywnych częściach konstrukcyjnych.

Każdy z nas marzy o przytulnym i energooszczędnym domu. Czy te marzenia zrealizuje dom energooszczędny, a może pasywny? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że dom powinien być dopasowany do nas, a nie my do domu. Powinniśmy zatem sami zdecydować, które rozwiązania konstrukcyjne będą dla nas odpowiednie, i którym wymogom będziemy w stanie sprostać.