Dom energooszczędny – jak zaplanować układ pomieszczeń?

Jak rozplanować układ pomieszczeń w domu energooszczędnym?

dom ekologiczny

Bardzo ważne dla energooszczędności domu jest odpowiednie zaprojektowanie układu jego wnętrza. Nie bez znaczenia jest to, gdzie zaplanujemy kuchnię, salon, łazienkę czy kuchnię.

 

Układ pomieszczeń a sterowanie temperaturą

W projektach domów energooszczędnych ważne jest przestrzeganie zasad układu stref oraz uwzględnienie przestrzeni buforowych. Strefy wyznaczana są na podstawie położenia geograficznego nieruchomości na posesji. Pomieszczenia wewnętrzne można podzielić na bardziej nasłonecznione i osłonięte od chłodu oraz na te, w których temperatura będzie niższa. Metoda wykorzystywania naturalnej ochrony termoizolacyjnej budynku jest podstawą wyznaczania stref w budynkach energooszczędnych. Najważniejszym elementem systemu naturalnej ochrony termoizolacyjnej jest ekspozycja na słońce. Znając układ nieruchomości na posesji, można zatem tak dostosować projekt domu energooszczędnego, by pomieszczenia wymagające największego pozyskiwania energii cieplnej były usytuowane w najkorzystniejszym położeniu. Przeznaczenie stref funkcjonalnych powinno pokrywać się ze strefami ciepła pochodzącymi z natury.

 

Przestrzenie buforowe

W projekcie domu muszą się znaleźć również przestrzenie, które nie wymagają ogrzewania. Są one usytuowane od strony północnej budynku, która jest mniej nagrzewana przez słońce. Miejsca nieogrzewane to najczęściej przestrzenie magazynowe i gospodarcze budynku oraz ciągi komunikacyjne. Można w nich umiejscowić pralnię, garderobę, pomieszczenia na instalacje grzewcze, narzędziowe czy spiżarnie. Pomieszczenia te stanowią ważną strefę izolującą w odniesieniu do przestrzeni mieszkalnej. Chronią one ogrzewane pomieszczenia. Usytuowanie w nich takich urządzeń jak kuchenka, piekarnik, ogrzewacz wody stanowią dodatkowe źródło ciepła eksploatacyjnego. Dzięki temu panująca w ich wnętrzu temperatura staje się doskonałą izolacją wpływającą na zmniejszenie strat ciepła od strony północnej.