Domy szkieletowe o konstrukcji stalowej

Czym charakteryzują się domy szkieletowe o konstrukcji stalowej?

konstrukcja stalowa

Technologia lekkiego szkieletu budowlanego wciąż jest mało rozpowszechniona. Jest to jednak metoda, która sprawdza się w wielu miejscach na świecie.

Czym się wyróżniają domy szkieletowe stalowe?

Domy szkieletowe ze stali spełniają cztery funkcje współczesnego budownictwa: są energooszczędne, ekologiczne, szybkie w montażu oraz możliwe do przemysłowej prefabrykacji. W technologii szkieletu stalowego można wznieść budynek do czterech kondygnacji. Do budowy szkieletu wykorzystuje się profile zimnogięte. Do produkcji profili wykorzystuje się stal najwyższej jakości ocynkowaną ogniowo powłoką. Powłoka z cynku zabezpiecza profile przed korozją. Tak zabezpieczoną powierzchnię można pokryć farbą lub lakierem. Procesy produkcji i projektowania są ze sobą połączone. Projekt domu zostaje wprowadzony do oprogramowania, który generuje specyfikację materiałową oraz dokładne rysunki wykonawcze szkieletu stalowego. Na tej podstawie gięte i docinane są profile stalowe, które zostaną oznakowane i trafią na plac budowy.  W domach szkieletowych tylko fundament wykonuje się metodą tradycyjną.

Szybkość i energooszczędność

Kiedyś trudno było sobie wyobrazić, że można wybudować dom w trzy miesiące. Obecnie w tym przedziale czasowym może powstać dom o stalowej konstrukcji szkieletowej. Dodatkowo budowę domu o stalowej konstrukcji szkieletowej można rozpocząć niezależnie od pory roku, gdyż przy montażu używane są materiały suche, które nie wymagają dodatkowego czasu na oddanie wilgoci, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Montaż domu szkieletowego najlepiej zlecić producentowi lub firmie przez niego autoryzowanej, dzięki temu będziemy mieć pewność, że zostanie to wykonane zgodnie z założeniami projektowymi. Ponieważ konstrukcje szkieletowe stalowe są wciąż jeszcze nowością na polskim rynku, warto wiedzieć, że można w nich w łatwy sposób osiągnąć standardy energooszczędności. Przy właściwej izolacji cieplnej ściany zewnętrzne i dach  będą miały współczynnik przenikania ciepła równy 0,10. Jeśli zostaną zamontowane odpowiednie systemu odzysku ciepła i ogrzewania, to można osiągnąć dziesięciokrotny spadek zużycia energii. Domy szkieletowe są ekologiczne, gdyż składają się w 100% z materiałów nadających się do odzysku oraz przy ich budowie zużywane jest o wiele mniej energii, niż w przypadku domów tradycyjnych. Z tego powodu jest to rozwiązanie tańsze również dla inwestora.