Jak ograniczyć koszty budowy domu energooszczędnego?

Jak rozsądnie i niewielkim kosztem wybudować dom energooszczędny?

Jak ograniczyć koszty budowy domu energooszczędnego?

Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć, z jakim nam przychodzi uporać się w życiu. Budowa domu często wiąże się z wieloletnim obciążeniem kredytowym, nic więc dziwnego, że poszukuje się optymalizacji kosztów. O czym pamiętać, by rozsądnie ograniczyć koszty budowy?

O czym pamiętać na początku?

Optymalizacja zaczyna się już na etapie wybrania działki i projektu domu. Przy czym należy pamiętać, że dom powinien być nie tylko tani w budowie, ale solidny, funkcjonalny i niedrogi w utrzymaniu. Dlatego nie należy oszczędzać na jakości. Najlepiej podejmować decyzje w porozumieniu z fachowcami. Wybierając działkę budowlaną, zwróćmy uwagę na to, czy jest ona położona na równym terenie. Do ceny działki należy też doliczyć doprowadzenie mediów i budowę drogi dojazdowej. Możemy też zaoszczędzić, budując dom bez piwnicy.

Wybór technologii budowy

Na cenę budowy pływa to, w jakiej technologi będzie budowany dom. Zasadniczo domy szkieletowe o konstrukcji stalowej są tańsze od domów murowanych.  Wpływa na to krótszy czas budowy, a więc i na opłatach za ochronę placu budowy, wywóz śmieci oraz ewentualnych kosztach zamieszkania i dojazdu do budowy robotników. Projekt i budowa domu szkieletowego uwzględnia wszystkie normy i przepisy budowlane obowiązujące w Polsce, dlatego dom szkieletowy nie różni się wytrzymałością od domów budowanych tradycyjnymi metodami. Nie ma też przeszkód, by był on równie energooszczędny. Jeśli więc chcemy obniżyć koszty budowy, to warto przemyśleć tę technologię budowy domów.

Projekt domu – co warto przemyśleć

Wybierając projekt domu, zwróćmy uwagę na jego prostotę, co wpłynie na szybkość realizacji i obniżenie jej kosztów. Dobrze przemyślmy też wielkość domu, oczywiście nie popadając przy tym w przesadę. Zastanówmy się, które pomieszczenia są niezbędne i jaką wielkość powinny mieć, by żyło nam się komfortowo. Istotne jest również rozplanowanie wnętrz w taki sposób, by ograniczyć liczbę pionów instalacyjno-wentylacyjnych. Pomieszczenia, które nie wymagają ogrzewania, powinny być zgrupowane w jednej strefie – najczęściej w pobliżu garażu. Możemy też sporo zaoszczędzić, jeśli wybierzemy dach płaski lub dwuspadowy o prostej konstrukcji. Nie powinniśmy oszczędzać na izolacji budynku. Budynek nieszczelny, z cienkimi izolacjami będzie bardziej kosztowny w utrzymaniu. Nie powinniśmy obniżać wydatków na budowę domu kosztem funkcjonalności i ekonomiczności budynku.