Projekt domu energooszczędnego – co należy wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny

Domy energooszczędne wyglądają na proste w konstrukcji, ale wymagają precyzyjnego zaplanowania każdego z etapów budowy, doborem odpowiednich najwyższej jakości materiałów oraz nowoczesnych technik budowy i montażu.

Projekt indywidualny czy z katalogu?

Pracownie architektoniczne posiadają katalogi z wielkim wyborem projektów domów, które są podzielone na różne kategorie jak wielkość, ilość kondygnacji, kształt dachu i bryłę budynku. Mimo dużego wyboru, znalezienie domu energooszczędnego z katalogu nie jest proste. Zanim się na dany projekt zdecydujemy, przeanalizujmy wszystkie jego parametry i sprawdźmy, czy na wybranej przez nas działce będzie spełniał on normy energooszczędności. Może się okazać, że dom jest energooszczędny tylko z nazwy. Łatwiej jest zlecić wykonanie projektu indywidualnego, który będzie dostosowany do konkretnej działki i będzie spełniał potrzeby użytkowników. Niestety, trzeba się wtedy liczyć ze znacznie większym wydatkiem. Należy zwrócić uwagę na to, czy dany projektant ma doświadczenie w tego typu budownictwie i czy z rozsądkiem będzie stosował oferowane przez rynek rozwiązania.

Na co zwracać uwagę, kiedy wybieramy projekt domu energooszczędnego?

Jeśli przeglądamy oferty katalogowe projektów domów energooszczędnych, warto przyjrzeć się ilości kominów oraz ich usytuowaniu. Jeśli są dwa lub trzy, to oznacza, że w budynku projektant przewidział działanie wentylacji grawitacyjnej, która nie jest dopuszczalna w domach energooszczędnych. Podobnie jest z kominkiem, który nie powinien znajdować się w projekcie tego typu domów, chyba że jego funkcjonowanie jest niezależne od powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. Warto zwrócić uwagę, czy projekt budynku, którym jesteśmy zainteresowani, spełnia podstawowe wytyczne dotyczące domów energooszczędnych, takie jak:

  • dobór działki budowlanej, na której możliwe jest usytuowanie budynku w kierunku południowym oraz wykorzystanie naturalnych warunków terenu,
  • zapewnienie najlepszej termoizolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych,
  • zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • szczelność wszystkich elementów konstrukcji budynku,
  • możliwość wykorzystania ciepła energii słonecznej,
  • zastosowanie energooszczędnych urządzeń AGD.

Tylko takie kompleksowe działania dają pewność, że w budynku zużycie energii elektrycznej będzie niższe niż w typowych domach.