Projekt domu – gotowy czy indywidualny?

Jaki projekt domu najlepiej wybrać – gotowy czy indywidualny?

projektowanie domu

Wybierając gotowy projekt domu, często obawiamy się, że nie spełnia on dokładnie naszych oczekiwań. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na projekt indywidualny?

Zmiany w projekcie gotowym

Pamiętajmy, że zalecenia planu miejscowego dla danej działki mogą determinować parametry naszego domu i musimy się do nich dostosować, planując budowę. Jeśli zakupiliśmy gotowy projekt domu, to możemy wprowadzić do niego modyfikacje. Zmiany w projekcie nanosi architekt adaptujący, mając do tego pisemne upoważnienie od autora. Przy zakupie projektu domu powinniśmy otrzymać dokument, jakim jest zgodna autorska na zmiany w projekcie gotowym. Warto  dokładnie przemyśleć, jakie modyfikacje będą możliwe w danym projekcie domu oraz zastanowić się, czy dom z wprowadzonymi zmianami będzie spełniał nasze oczekiwania. Warto też wcześniej poprosić o wycenę uwzględniającą zmiany w projekcie. Pamiętajmy też, że zmiany konstrukcyjne, które naruszają elementy nośne, mogą być kosztowne. Warto więc poszukać gotowego projektu domu, który będzie najbardziej dostosowany do naszych potrzeb i wprowadzić w nim ewentualnie zmiany kosmetyczne – zmiany w układzie pomieszczeń czy przesunięcia ścian działowych.

Projekty indywidualne

Jeśli planujemy większą inwestycję jak budowa pensjonatu, to możemy się zdecydować na projekt indywidualny, jeśli koszt zmian w projekcie gotowym będzie znaczny. Cena projektu indywidualnego jest większa niż projektu gotowego. Jest liczona wedle metrażu planowanego założenia. Ceny zależne są również od regionu oraz typu domu (powierzchnia budynku, stopień skomplikowania konstrukcji oraz instalacji). Dlatego bardziej opłaca się korzystać z projektów gotowych i później je modyfikować. Jeśli jednak koszt modyfikacji będzie znaczny, to lepiej zdecydować się na projekt indywidualny.

Planując budowę domu, wybierajmy firmy, które zapewniają nam kompleksową usługę od projektu domu przez jego budowę, aż po wykończenie wnętrz. Dzięki temu mamy pewność, że nasza koncepcja będzie spójna z koncepcją projektantów.