Projekt wnętrza – na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać odpowiednią firmę projektową lub projektanta wnętrz?

Projekt wnętrza

Zanim zaczniemy współpracę z architektem wnętrz, dobrze jest wiedzieć, co musi się znaleźć w projekcie aranżacji wnętrza i czego możemy oczekiwać od projektanta.

Co na początku?

Każdy projektant lub biuro projektowe powinno poinformować nas, co znajdzie się w projekcie. Dzięki temu, że będziemy wiedzieć, jak powinien wyglądać profesjonalny projekt, łatwiej będzie wybrać nam rzetelnego projektanta. Co powinno się znaleźć w projekcie oraz jak wygląda proces jego tworzenia? Pierwszym etapem tworzenia projektu jest inwentaryzacja, którą wykonuje biuro projektowe, gdy przyjmuje zlecenie na zaprojektowanie istniejącego już wnętrza budynku. Polega na dokładnym zmierzeniu wszystkich pomieszczeń. Jeśli dom jest jeszcze w budowie albo dopiero w fazie projektu, to inwentaryzację przeprowadza się w po wybudowaniu domu i na projekt wnętrza nanosi odpowiednie zmiany.

Koncepcja przestrzennej aranżacji wnętrza

Na tym etapie powstaje płaski rzut pomieszczeń z naniesionymi ścianami działowymi oraz niezbędnym wyposażeniem. Na tym etapie ustala się, jakie funkcje będą pełnić dane pomieszczenia i co powinno się w nich znaleźć. Projektant powinien dołożyć wszelkich starań, by wypytać klienta o wszystkie istotne kwestie związane, które  pomogą w doborze optymalnych rozwiązań projektowych. Ustala się też ograniczenia czasowe i finansowe. Nie może nastąpić sytuacja, że w projekcie zostanie przekroczony wyznaczony przez nas pułap finansowy. Kiedy projekt wnętrza zostanie zaakceptowany, zostają przedstawiane są różnego typu materiały, które mają zostać zastosowane przy realizacji projektu. Następnie wybierana jest kolorystyka wnętrz, mebli i pozostałych elementów wyposażenia. Projektant powinien też wskazać miejsca, w których możemy obejrzeć każdy element wnętrza.

Projekt techniczny jest ostatnim etapem tworzenia projektu. Powinny się w nim znaleźć rysunki m.in. z dokładnym wymiarowaniem i rozmieszczeniem ścian,  przyłączy wodno-kanalizacyjnych, kontaktów, punktów świetlnych, rysunki techniczne mebli łazienkowych oraz kuchennych. Powinien być on przejrzysty, dzięki czemu prace wykonane na jego podstawie będą mogły być przeprowadzone bez problemów.