Jak przygotować się do budowy domu energooszczędnego?

Co powinniśmy wiedzieć przed budową domu energooszczędnego?

ekologiczne domy

Parametry domów energooszczędnych są ściśle określone, jednak każdy projekt domu musi brać pod uwagę wiele czynników, które wpływają na jego ostateczny wygląd. Dlatego warto wiedzieć, co brać pod uwagę przy wyborze działki pod budowę domu energooszczędnego oraz przy wyborze projektu domu?

Wybór działki

Specjaliści twierdzą, że na każdej działce można postawić dom energooszczędny. Jeśli jednak warunki będą mniej sprzyjające, to wzrośnie koszt takiej inwestycji. Najkorzystniejsze są działki z wjazdem od strony północnej, z niewielkim nachyleniem skierowanym w stronę południową. Dzienna część pomieszczeń umieszczana jest wtedy po stronie południowej, dzięki czemu wykorzystuje się darmową energię słoneczną. Z tego względu działka nie powinna być zbytnio zasłonięta przez budynki lub drzewa od strony jej południowej elewacji. Jeśli nie możemy wybrać działki, to można zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Należy pamiętać, że zamontowanie większych okien na południowej stronie budynku może przynieść korzyści, ale może też prowadzić do przegrzewania się budynku w okresie letnim.

Projekt domu

Podobnie jest z projektem domu.  Jeśli projekt zakłada dom o licznych załamaniach i z dekoracyjnymi elementami, to poziom trudności dostosowania takiego projektu znacznie wzrośnie, a z nim wzrosną koszty. Osiągnięcie wysokiego poziomu energooszczędności domu uzyskuje się przez jego prostą i zwartą budowę, co minimalizuje powstawanie mostków termicznych. Na tym etapie należy też rozważyć grubość izolacji na ścianach zewnętrznych, dachu, podłodze oraz szczelność elementów konstrukcyjnych. Jeśli zamierzamy kupić gotowy projekt domu energooszczędnego, to zasięgnijmy rady specjalisty i dowiedzmy się, czy dany projekt będzie spełniał normy energooszczędności na naszej działce. Warto zainwestować w droższe rozwiązanie, jakim jest indywidualnie dobrany do naszej działki projekt, który będzie modyfikowany do czasu osiągnięcia zamierzonego standardu. Taki dom będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Aby projekt był niedrogi, powinien spełniać parę warunków. Pomieszczenia wewnątrz budynku powinny być rozmieszczone strefowo. Od strony północnej, gdzie nie będzie tyle światła, umieszczamy pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze, garaż i wejście. Od strony wschodniej, zachodniej i południowej pomieszczenia mieszkalne. Aby zredukować koszt montażu klimatyzacji i ciepłej wody użytkowej, dobrze jest umieścić pomieszczenia, z których odprowadzane będzie powietrze i doprowadzana woda, blisko siebie.