Jak się przygotować do aranżacji wnętrz?

Projekty wnętrz | Jak się przygotować do aranżacji

aranżacja wnętrz

Mając już wymarzone mieszkanie, czy dom często stajemy przed problemem zaaranżowania jego wnętrza, tak by było ono jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Brak czasu na opracowania spójnego projektu wnętrza, spowodowany natłokiem obowiązków dnia codziennego oraz brak przekonania co do własnych pomysłów na aranżację, sprawiają że coraz częściej korzystamy z usług profesjonalnych projektantów wnętrz. Zdając się pomoc specjalisty, z unikniemy błędów aranżacyjnych, dostając tym samym funkcjonalną przestrzeń do życia. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, by mieć pewność, że nasz dom będzie dla nas przytulny, przed przystąpieniem do współpracy z projektantem wnętrz musimy wyraźnie określić wizję swojego domu.

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie czego tak naprawdę oczekujemy od projektanta? Czy nie mając wizji swojego mieszkania, ani czasu na jego projektowanie, dajemy mu wolną rękę w doborze najdrobniejszego detalu, akceptując jednocześnie jego pomysły, czy może jednak może jednak chcemy brać czynny udział w powstawaniu aranżacji naszego mieszkania? Powierzając decyzje o wyglądzie naszej przestrzeni prywatnej musimy mieć świadomość, że taka współpraca będzie wymagała wzajemnego zrozumienia, otwarcia się na pomysły projektanta, ale także wyraźnego sprzeciwu, gdy będzie on próbował forsować pomysły sprzeczne z nasza wizją.

Dlatego dobrze już na początku współpracy przedstawić architektowi nasz gust i upodobania, tak aby mógł on sprecyzować nasze oczekiwania i potrzeby. Dobrym pomysłem jest zaprezentowanie projektantowi gotowych pomysłów aranżacji np. pokazując mu zdjęcia z gotowych realizacji z czasopism, czy internetu, ewentualnie wskazać w jego port folio te realizacje, które najbardziej przypadły nam do gustu.