Na co zwrócić uwagę, budując dom szkieletowy?

Dom szkieletowy – co powinniśmy wiedzieć o jego budowie?

budowa domu

Domy szkieletowe cechują się szybkością budowy. Mieszka się w nich tak dobrze, jak w murowanych. Aby tak się stało, należy unikać błędów popełnianych w czasie budowy.

Materiały budowlane

Drewno użyte do budowy ścian oraz więźby domu szkieletowego powinno być suszone komorowo, czterokrotnie strugane i frezowane. Zapewni mu to odporność na ogień i korozję biologiczną. Jeśli więźba nie jest dostatecznie wysuszona, to do wypełnienia najlepiej jest użyć materiałów nieorganicznych, które nie zachodzą w reakcję z wilgocią. Jeśli zostanie to zaniedbane, to w późniejszym etapie możemy mieć problem z pleśnią i grzybami w domu. Należy też pamiętać o tym, że schnące drewno będzie zmniejszało swoją objętość, co wpłynie na całość konstrukcji.

Wentylacja i ogrzewanie

Układ warstw w ścianach domu szkieletowego powinien dawać możliwość ich wietrzenia i odprowadzania wilgoci. Jeśli chodzi o wentylację, to w domach szkieletowych nie sprawdzają się raczej systemy grawitacyjne, dlatego lepiej jest wybrać wentylację mechaniczną. Najlepiej z rekuperatorem, który umożliwia odzyskanie ciepła, co wpłynie na oszczędność energetyczną domu. Aby uniknąć dużych strat cieplnych w domach szkieletowych, bardzo ważna jest dobra termoizolacja. Do izolacji termicznej ścian stosuje się wełnę mineralną (szklaną lub skalną) lub izolacje oparte na włóknach celulozowych.

Izolacja akustyczna

Newralgicznym punktem domów szkieletowych jest pionowe wznoszenie się fal uderzeniowych pochodzących np. z kroków osoby znajdującej się w pomieszczeniu nad nami lub przewróconego przedmiotu. Dlatego już na etapie projektu istotne jest uwzględnienie elementów, które będą izolowały strop.

Doświadczony wykonawca

Ponieważ większość problemów domów szkieletowych wynika z niedbałego ich wykonania, to przy wyborze wykonawcy powinniśmy się kierować referencjami, możemy poprosić o wskazanie domów, które zostały przez niego wystawione. Doświadczony wykonawca będzie wiedział, jakich materiałów użyć. Może też zwrócić uwagę na kwestie, które nie zostały uwzględnione w projekcie domu szkieletowego. Pamiętaj, że przy budowie domu szkieletowego bardzo ważny jest sposób jego wykonania, dlatego warto zainwestować nieco więcej w doświadczonego i sprawdzonego wykonawcę.